W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

Prof. Malmö değerlendirmesi Türkçe özeti: 2005

Manevi zenginliği, duygularını ifadedeki sentez kabiliyeti, lirik uslubu ve resimlerinin aydınlık havasına yayılan şiirsel vurgularıyla Semra Özümerzifon’un kişiliğini ve resim dünyasını özellikle ilginç buldum.

Dışsal gerçeklerin derinliklerine nüfüz ederek en ilginç yönlerini enformel-soyut denebilecek kromatik renk düzeniyle tuvallerine taşıyor. Kanımızca ölçüyü, sınırları bir bir eleyerek, gerçek maddeyi tek bir dokunuşun hafifliğiyle sonsuzlukta süzülmeye bırakmak maneviyatın bir gereksinmesidir ve sanatçıda bunu buluyoruz. Semra’nın içsel özgürlüğü, duygularıni ve sıcak hislerini sınır ve engel tanımayan tasvirleriyle anlatırken, iyice canlanıp, sanki sevinç şarkısını yaratıcı kuvvete ve hayalgücüne adamak ister gibidir.

Yaşanmış duygularının girdabında daima ve her durumda, ruhunun yumuşaklığını ve duyarlılığını seziyoruz. Geçerli ve çok üstün bir renk anlatıcısı olarak Semra, tablolarında hayatın gizemli güzelliklerini binlerce kromatik varyasyonlarla, psikolojik hallerine göre az veya daha çok aydınlık bir şekilde yakalar. Renkler ve  simgelerle hüznünü, mutluluğunu bize de hissettirir, çünkü sanatçımızın bizi de tablolarına katma kaabiliyeti gerçekten şaşırtıcıdır.

Semra’nın resim tarzını enformel ve soyut resmin harika bir sentezi olarak tarif edebiliriz. Zannımca altını çizmek gerekir ki resim tekniği kalitesi tartışılmazdır. Renklerin karışımı mükemmel, nüanslar, hafif şeffaflıkların meydana getirdiği fantastik ışık-gölge oyunları, eselerini özellikle değerli kılar.

Semra güzel; sanatlar alanında olgunlaşmış tecrübesiyle çok özgün bir stil yaratmıştır. Her zaman, ve devamlı yeni ve ilginç ifadeler araştırması, mükemmel neticelere ulaşmasını sağlamıştır. Uluslararası güzel sanatlar alanında Semra’nın yerinin en duyarlı sanatçılar arasında olduğunu söyleyebilirim.

<< Önceki Sayfa    Sonraki Sayfa >>

.